ارز دیجیتال؛ پول در دنیای اینترنت

ارزهای دیجیتال، مسیری به آینده بازارهای مالی دنیا

برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال اطلاع از قیمت، جایگاه و سهم بازار هر کدام از رمزارزها می‌تواند کمک کند که به دید درستی در این زمینه برسید. اطلاعات و داده‌های موردنیاز شما برای سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال، به ساده‌ترین شکل در اختیار شماست. با دسترسی به این اطلاعات و نمودارهای مفید و قابل‌فهم می‌توانید بینشی درست برای تصمیم‌گیری‌های خود به دست آورید.

ارز دیجیتال چیست؟

به پولی که تنها در دنیای دیجیتال یا الکترونیک وجود داشته باشد و شکل فیزیکی‌ای مثل اسکناس یا سکه ندارد، ارز دیجیتال گفته می‌شود. با گسترش هر روزه‌ی فضای مجازی خیلی‌ها آینده مالی دنیا را در دست پول‌‌های الکترونیک می‌بینند. اما این تنها یک تعریف کلی است. ساده‌ترین راه برای درک دقیق مفهوم ارزهای دیجیتال، دانستن داستان شماری از معروف‌ترین آنها است. داستان‌ها شناخت خوبی از ماهیت تک‌تک این ارزها به ما می‌دهد و شناخت پول‌های الکترونیک مختلف، راه خوبیه برای شناخت مفهوم کلی ارز دیجیتال.

چه پرسش‌های دیگری در مورد ارزهای دیجیتال و رمزارزها دارید؟

هر چند صرافی‌ها و وب‌سایت‌های بسیاری برای خرید ارز دیجیتال در ایران وجود دارد اما خرید این ارزها از دونه به نسبت تمامی این وب‌سایت‌ها مزایای مشخص و ویژه‌ای دارد:

شماری از ما تصور می‌کنیم برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال حتما باید سرمایه‌ی بالا و سطح مشخصی از درآمد داشته باشیم. دونه با این نگاه مخالف است. به باور ما می‌توان برای شروع سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال، فرصت برابری به تقریبا هر کسی با هر درآمد و توان مالی‌ای داد تا تجربه‌ای از فناوری‌های مالی آینده جهان داشته باشند.

از نگاه دونه فرقی نمی‌کند شما چقدر سرمایه‌ دارید، دانشجو هستید یا خانه‌دار، راننده‌ تاکسی یا تازه‌کار، اگر سرمایه‌ی اندک یا بزرگی دارید و قصد دارید فضای تازه‌ای برای سرمایه‌گذاری پیدا کنید، دونه برای شما فضای تازه‌ای آماده کرده است.

اما اعتماد در سرمایه‌گذاری مالی مهم‌ترین گام است و بالاترین اهمیت را دارد و در دنیای ارزهای دیجیتال که کمتر کسی دانش و شناخت کافی و عمیقی از آن دارد، باید در آغاز سرمایه‌گذاری محتاط‌تر بود.

تیم دونه به پشتوانه‌ سال‌ها فعالیت در حوزه‌ی پرداخت بانکی و مالی،‌ از اهمیت ساختن گام‌به‌گام این اعتماد آگاه است و به همین منظور تلاش کرده است در اپلیکیشن دونه شکل تازه‌ای از سرمایه‌گذاری روی رمزارزها را ارائه کند. شکلی از سرمایه‌گذاری که در آن سادگی و دسترسی‌پذیری همگانی بیشترین اهمیت را دارد. به همین دلیل ثبت‌نام روی اپلیکیشن دونه در چند دقیقه و چند گام کوتاه انجام می‌شود و حتی با ۳۰هزارتومان هم می‌توانید در دونه ثبت‌نام کنید.

کیف‌پول دونه در برابر تحریم امن است و خطر مسدود شدن حساب‌های ایرانی در کیف‌پول‌های خارجی، آن را تهدید نمی‌کند. تنها خروجی این کیف‌پول حساب بانکی شماست و هیچ‌کس حتی با داشتن رمز کاربری شما نمی‌تواند موجودی کیف‌پول‌تان را به حسابی غیر از حساب بانکی شما واریز کند.

همه‌ی این ویژگی‌ها در کنار پشتیبانی در همه‌ی روزهای هفته بستری فراهم کرده‌اند که سرمایه‌هایتان را بکارید و شاهد رشدشان باشید.

نهادهای حاکمیتی ناظر بر بازار رمزارزها احراز هویت کاربران را برای خرید و فروش ارز دیجیتال الزامی می‌دانند. اما احراز هویت معمول در بیشتر بسترهای خرید و فروش ارز دیجیتال با شیوه‌نامه‌های مختلف ارسال تصویر مدارک شناسایی و گرفتن عکس و ویدئو از خود کاربران و انتظار برای تایید هویت شخص، معمولا فرآیندی پیچیده و دشوار است.

اما دونه تبدیل پیچیدگی‌های کار با رمزارزها به ساده‌ترین حد ممکن را ماموریت‌ خود می‌داند. در دونه تنها با شماره‌ی تلفن همراهی به نام خودتان و ارائه کد ملی می‌توانید در کمتر از یک دقیقه ثبت‌نام کرده و حتی پیش از تایید هویت‌تان توسط پشتیبانی دونه، رمزارزهای دل‌خواه‌تان را بخرید.

البته کیف‌پول دونه امکان برداشت به صورت رمزارز را ندارد. برای برداشت موجودی کیف‌پول‌تان در دونه کافی ست شماره شبا حساب بانکی خود را وارد کنید و مبلغ دل‌خواه‌تان را به تومان برداشت کنید.

اپلیکیشن دونه قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال موجود در بازار دونه را در اختیار شما می‌گذارد. قیمت‌هایی که در کنار نمودار تغییرات روزانه‌، هفتگی و ماهیانه‌ی قیمت هر ارز و شاخص‌های تحلیل فنی بازار، شناخت کلی از گزینه‌های پیش‌ روی‌تان را در اختیار شما می‌گذارند.

انتخاب بهترین زمان برای خرید ارز دیجیتال یا اینکه چه ارز دیجیتالی بخریم، کاملا به نظر شما بستگی دارد. پیچیدگی و نوسان بازار رمزارزها در حدی است که هیچ‌کس نمی‌تواند بهترین زمان خرید یا فروش آنها را کاملا دقیق به شما پیشنهاد بدهد. اما مثل هر بازار دیگری، روش‌هایی فنی برای تخمین عملکرد کوتاه مدت بازار بیت‌کوین هم وجود دارد. در این روش‌ها از تعدادی شاخص عملکردی بازار (سیگنال‌هایی) برای پیش‌بینی تخمینی قیمت رمزارزها استفاده می‌شود. دونه خلاصه‌ای از نتیجه‌ی تحلیل ۸ شاخص معتبر این تحلیل را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما توصیه ما به شما همواره‌ این است که تنها با بخش کوچکی از سرمایه‌ی خود که امکان خطر کردن روی آن را دارید و پس از شناخت درست بازار و سعی و خطای قابل توجه، دست به خرید و فروش هر ارز دیجیتالی بزنید.

دنیای ارزهای دیجیتال دنیای بسیار گسترده‌ایست که هر روز هم بزرگتر می‌شود. اما دونه خود را ابزاری برای سرمایه‌گذاری ساده در دنیای رمزارزها می‌داند، به همین دلیل تنها رمزارزهایی را برای کاربران خود انتخاب کرده است، که بازاری بزرگ‌تر و نسبتا پایدارتر از سایر رمزارزها داشته باشند و شرایط فنی خرید یا فروش آنها برای دونه مهیا باشد. فهرست این رمزارزها را می‌توانید در این لینک ببینید.

هر رمزارزی به هدفی و بنابر نیازی ایجاد می‌شود. برای آشنایی با ویژگی‌های اصلی رمزارزهای گوناگون می‌توانید به صفحه‌ی آنها در بخش بازار اپلیکیشن دونه بروید، یا داستان مفصل‌تر شکل‌گیری هر کدام را در صفحه‌شان روی وب‌سایت دونه بخوانید.

طرفداران ارزهای دیجیتال ادعا می‌کنند که حجم بالای معاملات و رشد بسیار سریع سرعت استفاده از ارزهای دیجیتال نشان‌دهنده‌ی آینده‌ روشن این بازار است. آنها معتقدند ارزهای دیجیتال در سراسر جهان جای خود را در معاملات بزرگ یا حتی معاملات ساده و روزمره پیدا می‌کنند. اما نباید چشم روی مشکلات این بازار هم بست. بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای سرمایه‌ در مقیاس جهانی بازار کوچکی است که بازیگران بزرگ می‌توانند آن را به دل‌خواه خود آشفته کنند. نوسان‌های شدید قیمت رمزارزهای معروف در سال‌های اخیر نشانه‌ای از همین مشکل است. بازاری پیچیده و پرنوسان که شناخت دقیق و عمیق عوامل موثر در آن بسیار دشوار بوده و سودهای بزرگ عده‌ای در آن تقریبا همیشه با ضرر بزرگ عده‌ی دیگری همراه است. کمتر کسی می‌تواند با اطمینان بگوید که کدام ارز دیجیتال آینده درخشان و رشد بیشتری دارد و کدام پروژه در آینده شکست‌خورده و کنار گذاشته خواهد شد.

بله برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال باید در سایت یا اپلیکیشن‌های ارائه‌دهنده‌ی آنها ثبت‌نام کنید. ثبت‌نام در دونه به سادگی و به صورت آنی در تنها دو دقیقه ممکن است و نیاز به مدارک خاصی ندارد. احراز هویت آنی و بی‌نیاز از ارسال مدارک گوناگون، از مهمترین مزایای دونه است.

همان‌طور که نمی‌توان بهترین زمان خرید ارزهای دیجیتال را به دقت مشخص کرد،‌ هیچ‌کس نمی‌تواند با قطعیت بهترین زمان فروش ارزهای دیجیتال را هم برای شما تعیین کند. اگر تازه وارد بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال شده‌اید بهتر از با بخش قابل ریسکی از سرمایه‌تان خرید و فروش کنید و حتی با این وجود هم از معاملات هیجانی و احساسی پرهیز کنید. با فعالیت بیشتر و آشنایی بهتر با بازار ارزهای دیجیتال کم‌کم خودتان اعتماد به نفس و آگاهی لازم برای افزایش خطرپذیری‌ در معاملات را پیدا می‌کنید. نمودارهای روند معاملات بازار در اپلیکیشن دونه هم راهنمای دیگری هستند که می‌توانید در تصمیم‌گیری خود از آنها استفاده کنید. هرچند باید همیشه توجه داشته باشید که این نمودارها چیزی فراتر از راهنمایی‌هایی ابتدایی نیستند و مسئولیت هر تصمیمی برای خرید و فروش همواره تنها و تنها بر عهده‌ی خود شماست.

در هر زمان هر مبلغی از کیف پول‌تان را که بخواهید بلافاصله پس از ثبت درخواست تسویه به حساب بانکی شما واریز می‌شود. اما مبالغ واریزی در نخستین چرخه‌ی انتقال وجه پایا(۴صبح، ۱۱صبح و ۱۴ بعدازظهر) به حساب شما می‌نشیند.

تیم دونه سالٰهاست که در زمینه پرداخت بانکی و فناوری‌های مالی در کشور فعالیت می‌کند و به همین پشتوانه تلاش کرده‌است که ساده‌ترین و امن‌ترین راه ورود به بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

بیت‌کوین قدیمی‌ترین، مشهورترین و محبوب‌ترین رمزارز است که بزرگترین بازار را در میان رمزارزها دارد تا آنجا که به همه‌ی رمزارزها جز بیت‌کوین ارزهای دیگر یا (Altcoin) می‌گویند. اما تعداد ارزهای دیجیتال هر روز بیشتر می‌شود و هر روز ارز تازه‌ای محبوبیتی در میان گروه تازه‌ای از افراد پیدا می‌کند.

مثل حساب بانکی روی اینترنت‌بانک یا یک حساب ایمیل، تعریف ساده‌سازی شده‌ی کیف‌پول ارزهای دیجیتال برنامه‌ای است که به کاربران امکان ذخیره، فرستادن و دریافت ارزهای دیجیتال را می‌دهد. معمولا خود ارزهای دیجیتال در کیف‌پول ذخیره نمی‌شوند و کیف‌پول تنها ابزار دسترسی به رمزارزها روی زنجیره‌ی بلوکی هر رمزارز است.

ارزهای دیجیتال پدیده‌ی نسبتا تازه‌ای در دنیا هستند و طبیعتا زمان لازم است تا دولت‌ها و حکومت‌های مختلف قوانینی متناسب با این دنیا و پدیده‌های تازه وضع کنند. اما در حال حاضر قانونی خرید و فروش ارزهای دیجیتال را در کشور محدود نکرده است و این کار در زمان حاضر غیرقانونی نیست. امیدواریم که با فراگیرتر شدن رمزارزها و افزایش حجم معاملات ارزهای دیجیتال در کشورمان شاهد قانون‌گذاری شفاف و دقیق برای نظارت و مدیریت بر این پدیده‌ی تازه توسط نهادهای مربوطه باشیم.

از مهمترین مزایای ارزهای دیجیتال همین نبود محدودیت‌های این‌چنینی در معاملات آنها است. خالقان بیشتر رمزارزها تلاش کردند پولی بسازند که از قوانین داخلی کشورها، محدودیت‌های اقتصادی و تحریم‌ها و مرزهای سیاسی کمترین تاثیر را بگیرد. اینکه چقدر موفق بوده‌اند اما جای بحث فراوان دارد.

هر ارز دیجیتالی واحد‌های درشت‌تر و خردتر پولی دارد. مثلا یک بیت‌کوین از صد میلیون ساتوشی (خردترین واحد بیت‌کوین) تشکیل شده است. به همین دلیل با وجود قیمت بسیار بالای شماری از رمزارزها، تقریبا با هر میزان دارایی می‌توان ارز دیجیتال داشت. هر صرافی یا بستر خرید‌ و فروش ارز دیجیتال اما متناسب با محدودیت‌های زیرساخت‌های پرداخت و مدل کسب‌وکارش، محدودیت متفاوتی برای کمترین مبلغ قابل خرید دارد. در اپلیکیشن دونه این محدودیت ۳۰هزارتومان است.

هر پول الکترونیکی که نسخه‌ی حقیقی (اسکناس یا سکه) ندارد یک ارز دیجیتال یا ارز مجازی است. اما هر ارز دیجیتالی رمزارز نیست. رمزارزها شکل خاصی از ارزهای دیجیتال هستند که از رمزنگاری برای ساختن شبکه‌ای امن و غیرقابل دستبرد با معاملاتی قابل اطمینان استفاده می‌کنند. اما چه واژه‌های فارسی ارز دیجیتال و رمزارز و چه معادل‌های انگلیسی آنها معمولا با یک سهل‌انگاری پذیرفته شده به جای هم استفاده می‌شوند و گاهی ارزهای دیجیتالی که واقعا رمزارز نیستند هم به عنوان رمزارز (کریپتوکارنسی-Cryptocurrency) خطاب می‌شوند.

ارزشی که برای آینده می‌کاریم

خرید بیت‌کوین شروع ورود به بازار رمز ارزهاست. سفری است برای رسیدن به ارزشی نهفته در زمان. دونه در این سفر در کنار شماست تا آب در دلتان تکان نخورد

دریافت اپ اندروید دریافت اپ iOS